The Borneo Store Produk Tempatan Sabah & Sarawak. Beli Sini Segera.

Senarai Lengkap Nama Yang Di-Pertua Negeri Sabah

Tuan Yang Terutama Yang di-Pertua Negeri merupakan Ketua Negeri Sabah. Beliau dilantik oleh Seri Paduka Baginda Yang di-Pertuan Agong setelah mendapat nasihat daripada Ketua Menteri Sabah.

Di bawah Perlembagaan Negeri, Yang di-Pertua Negeri dilantik selama empat tahun.

Yang di-Pertua Negeri menjalankan kuasa eksekutif mengikut Perlembagaan Negeri dan membuat keputusan dengan nasihat Kabinet atau Ketua Menteri. Bagaimanapun, beliau juga boleh bertindak atas budi bicaranya dalam melaksanakan fungsi-fungsi berikut:

  • Perlantikan Ketua Menteri
  • Penangguhan memperkenankan permohonan untuk membubarkan Dewan Undangan.

Persetujuan daripada Yang Di-Pertua Negeri adalah diperlukan bagi semua undang-undang yang diluluskan oleh Dewan Perundangan.

Yang di-Pertua Negeri kini ialah Tun Datuk Seri Panglima Haji Juhar Haji Mahiruddin. Beliau merupakan Yang di-Pertua Negeri yang ke-sepuluh dan dilantik mulai 1 Januari 2011.

Senarai Yang Di-Pertua Negeri Sabah Sejak Kemerdekaan

Tarikh Nama
16/09/1963 – 1965 Tun Datu Haji Mustafa bin Datu Harun
16/09/1965 – 1973 Tun Pengiran Haji Ahmad Raffae
16/09/1973 – 1975 Tun Haji Mohd. Fuad Stephens
1975 – 1978 Tun Mohd. Hamdan (formerly Datuk Indan Kari)
26/06/1978 – 1979 Tun Ahmad Koroh
27/06/1979 – 1987 Tun Datuk Mohamad Adnan Robert
1987 – 1994 Tun Mohd. Said bin Keruak
01/01/1995 – 31/12/2002 Tun Datuk Seri Panglima Haji Sakaran bin Dandai
01/01/2003 – 31/12/2010 Tun Datuk Seri Panglima Haji Ahmadshah bin Abdullah
01/01/2011 – sekarang Tun Datuk Seri Panglima Haji Juhar Haji Mahiruddin

Biodata Tuan Yang Terutama Tun Datuk Seri Panglima Haji Juhar Bin Haji Mahiruddin

Tuan Yang Terutama Tun Datuk Seri Panglima Haji Juhar Bin Haji Mahiruddin

Tuan Yang Terutama Tun Datuk Seri Panglima Haji Juhar Bin Haji Mahiruddin dilahirkan pada 5 November 1953 di Kampung Tambisan, Sandakan, Sabah. Beliau berkelulusan Sarjana Muda Sastera (Undang-Undang) dari The Polytechnic, Wolverhampton (1980) dan Barrister-At-Law, Lincoln’s In London (1981).

Tuan Yang Terutama Tun Datuk Seri Panglima Haji Juhar memulakan kariernya dalam Perkhidmatan Awam apabila beliau dilantik menjadi Majistret Kelas Pertama pada tahun 1982. Beliau dilantik menjadi Setiausaha Politik pada tahun 1986 hingga tahun 1989. Pada tahun 1990, Tuan Yang Terutama Tun Datuk Seri Panglima Haji Juhar telah diberi kepercayaan untuk bertanding dan menang di kawasan Parlimen Kinabatangan dan beliau kekal sebagai Ahli Parlimen kawasan tersebut sehingga 1999. Dalam tempoh yang sama beliau juga telah dilantik memegang jawatan Timbalan Yang Di-Pertua Dewan Rakyat. Selaku Ahli Parlimen dan Timbalan Yang Di-Pertua Dewan Rakyat, beliau telah menyertai banyak Persidangan Antarabangsa dan Lawatan Ahli Parlimen di dalam dan luar Negara. Beliau telah dilantik sebagai Speaker Dewan Undangan Negeri Sabah mulai tahun 2002 hingga 2010.

Tuan Yang Terutama Tun Datuk Seri Panglima Haji Juhar Bin Haji Mahiruddin telah mendirikan rumah tangga dengan Yang Amat Berbahagia Toh Puan Datin Seri Panglima Hajah Norlidah Binti Datuk R.M. Jasni dan dikurniakan dua (2) orang anak lelaki dan dua(2) anak perempuan.

Carian Yang Berkaitan:

Leave a Reply

CommentLuv badge
Protected by WP Anti Spam